Intel, v podstate etalon na poli vyroby High-Performance chipu, si klidne rozvolni, vsadi nekolik "mezi-architektur" (Kaby Lake, Coffee Lake) a klidne rekne, ze mu 10nm (az je uvede snad v roce 2018) bude stacit minimalne do roku 2022.
Pak tu mame TSMC, ktery o techto vyrobnich procesech mlzi uz roky a jejich plany se casem rozsypaly jako sypanej caj mimo svuj pytlicek.
A pak tu mame GloFo, ktery ma uplne stejne plnou hubu kecu a kde nic tu nic. 14nm se Zenem tu melo byt uz tento rok a ono nic, ted se mluvi o Q1/2017 a jenom buh vi, jestli se to neposune - porad je to jeste 6 mesicu / pul roku daleko. A ted rikaji, ze 10nm uplne preskoci, protoze je to malo (a Intelu to neni malo??) a zacne delat na 7nm, o kterych ani Intel jeste poradne nemluvi.
A o "uvedeni" 12nm low-perf-watt vyrobniho procesu (jak nekde psali "GloFo uz ma 12nm!") a pritom rikaji, ze to mozna prijde v roce 2019/2020 - no, proste dalsi kec.
Suma sumarum, necekaji nas hezky casy na poli velkych/desktop CPU - coz asi souvisi s obecnym odklonem od "desktop" segmentu a pouzivanim "jednoduchych" a malych zarizeni jako smartphones a tablety.
A s vykonem A10 Fusion v iPhone 7/7s se pomalu ale jiste dostavame do stavu, kdy telefon nahradi desktop a budou nam kdekoli stacit jen klavesnice+mys+monitor.
Odpovědět0 3
Ano, dokud to nebude na pultech obchodů, tak jsou to jenom marketingové kecy.
Zase bude nějaký "problém", který než se "vyřeší" tak "dočasně" se hodí do výroby třeba těch 10 nm a až se tak za dva roky "problém vyřeší", tak teprve bude slíbených 7 nm.
Odpovědět0 0
No a tech 10nm prave nebude, protoze ten se timto prohlasenim zrusil. Takze AMD zustane (az je vyda) zaseknuty na 14nm pristich minimalne 5-6 let.
A to jak se zachova Intel bude (si myslim) zalezet na tom, jaky bude mit prijmy. Pokud slusny, tak bude prokladat architektury na 10nm jeste hoooodne dlouho. Pokud ne, tak proste uvede 7nm a bude klid. A uvazime-li, ze Intelovych 10nm, az je vyda, bude vyladeny az do "nebe", tak na nich bude klidne trcet a delat "optimalizace".
Odpovědět0 0
Hlavně dneska všechno funguje na spekulacích...nebo jinak řešeno na reklamě. Když člověk/firma umí lecos okecat, dostatečné množství lidí jim na to skočí a akcie rostou.
A to je základ podníkání...bohužel.
Lidé jsou klamáni (reklamy, marketing) a firmy jsou "spokojené".
Telefon nikdy nedosáhne výkonem na desktop. Je omezem baterií a prostorem. Ale už teď jsme ve stavu, kdy mobil/tablet dokáže zastoupit notebook i desktop v některých situacích (přehrávání audia/videa, fotografie, emaily, net, soc.sítě). Prostě v těch nenáročných věcech. Ve hrách už je to trošku jiné, proto nenahradadí výkon desktomu ani velikost obrazovky. A 2k-4k na mobily je prostě kraviny a zase jen tah firem jak si vylepšit reklamu a vytáhnout z lidí více peněz.
Výkřiky typu "kašleme na 10 nm, jdeme rovnou na 7 nm" je prostě standardní marketingový tah. Neznamená to, že by GloFo opravdu tak neučinilo a třeba může být první na světě, kdo tento proces využije. Ale na to si ještě počkáme.
Prostě takové věci bych bral s velkou rezervou.
A docela jsem zvědavý, jak se např. AMD se 14nm předvede. Přeci jen je známá tím, že z výr.procesu uměla dostat úplné maximum.
Odpovědět0 0